2013_07_10_14_33_46.png

Elysson.sk >> Blog      

O opaľovacích UV filtroch...

alebo Všetko je inakZuzana Hubová - Biokozmetika

 

 

O opaľovaní a UV filtroch :: elysson.sk

 

So Zuzanou Hubovou sa rozpráva Johanna Schwarz.

 

 

Máme letné prázdniny a na rad prichádza opaľovanie. Čo by ste v súvislosti s touto témou spomenula?

 

 

Rozhodne by som nezačala tradičnými, večne sa opakujúcimi úvodmi z časopisov - prišlo leto, čas dovoleniek...treba používať silný ochranný faktor, dodržiavať pitný režim a podobné nič nehovoriace vety. Vyhla by som sa tiež podrobným únavným odborným rozborom - koľko nanometrov má to-ktoré žiarenie, UVI index, erytémové dávky, ozónová diera a podobne. Verejnosti treba predložiť jasné a zrozumiteľné fakty, o ktorých sa veľa nehovorí a ten, ktorý sa k tomu odhodlá, býva často umlčaný alebo zdiskreditovaný.

 

 

Prečo sa tieto závažné veci zamlčujú, zahmlievajú, priam zatajujú ?

 

 

Dnes už doslova existuje veľký priemysel, ktorý zarába na alergiách, poškodeniach pokožky, rakovine, opaľovacích prípravkoch, boju proti poteniu- čo je absurdné a keby boli ľudia informovaní, čo sa za týmto skrýva, tak by prišli o svoje mega zisky. Televízie a ženské časopisy články toho typu tiež zamietnu, lebo žijú z reklamy.

 

 

Myslím, že väčšinu ľudí by táto téma veľmi zaujala a boli by vďační za váš názor o ...

 

 

Pozor! Ja nebudem predkladať svoje "názory", ale overené fakty. V tomto článku sa vzdám podrobného vysvetľovania, len stručne objasním danú tému. Začnem tým, že máme organizmus oslabený , znečistený /často plesňami/ a prekyslený, podvyživený neplnohodnotnou stravou - biela múka, konzervátory, umelé farbivá, umelé sladidlá, stužené tuky, nadbytok cukru, soli, nedostatok vitamínov, prebytok umelých vitamínov, zničenú mikroflóru antibiotikami, atď. Ďalej nedostatok čerstvého vzduchu, pohybu, mikrovlnky, klimatizácia, soláriá, "mŕtva" pitná voda, umelé tkaniny a jedovaté farbivá, vyžarovanie z mobilov, nadmerný hluk, stres, pesticídy... Zvonku máme poškodenú pokožku hlavne tzv. tenzidmi, sulfátmi, to sú penivé látky / pre priblíženie to prirovnám k prostriedkom na čistenie riadu /, ktoré sú obsiahnuté v umývacích géloch na tvár, sprchových géloch, penách do kúpeľa, šampónoch, atď. Týmto si denne ničíme ochranný hydrolipidový plášť pokožky a symbiotickú mikroflóru na nej. Pokožka sa stáva poškodená a ľahko do nej prenikajú toxické látky z kozmetiky a je citlivá na UV žiarenie Po umytí sa natrieme telovým mliekom, hydratačným krémom , ktoré obsahujú škodlivé ropné oleje,parabény, parfumy a množstvo ďalších. A dielo skazy je dokonané.

 

 

„Zvonku máme poškodenú pokožku hlavne tzv. tenzidmi“

 

 

Takže s takouto "predpoškodenou" pokožkou sa vyberieme veľkým skokom do iného geografického pásma, na ktoré nie sme geneticky uspôsobení a začneme sa tam doslova grilovať na kolmo dopadajúcom prudkom slnku...

 

 

Áno. A teraz nastupuje ďalší skvelý vynález, chemické UV filtre, Na obale prípravku je uvedené SPF /sun protection factor/ a jeho číslo. A teraz pozor! Číslo ochranného faktoru neznamená jeho intenzitu, alebo silu, akou nás ochraní pred UV žiarením, ale POMER ČASU o ktorý môže človek predĺžiť svoj pobyt na slnku. Faktor 50 je len o cca 2% silnejší ako faktor povedzme 25. Keď vyjdeme na slnko nenatrení opaľovacím prípravkom a očervenieme napr. za 20 minút, čo záleží na tom, k akému fototypu patríme a použijeme SPF 50, tak môžeme predĺžiť dobu škvarenia, pardón, opaľovania 50 krát. Teda 20x 50 = 1 000 minút =skoro 17 hodín! A opäť pozor. 84 % prípravkov na opaľovanie je vysoko škodlivých, lebo zväčša obsahujú hliníkové soli, ktoré môžu byť karcinogénne, poškodzovať nervový systém, imunitu, usadzujú sa v tele, vyvolávajú alergie a množstvo iných negatívnych účinkov. Tieto sa prejavia buď ihneď , alebo časom. Hliník sa usadzuje v mozgu, obličkách, vlasoch, pľúcach, kostiach, atď. Do prípravkov sa pridávajú parabény, parfumy, silikóny / dimethicon, cyclomethicon, disodium EDTA, ktoré je ťažko odbúrateľné aj zo životného prostredia, nieto z nášho tela. A takto sa toxické látky doslova "vpekajú" do tela. Množstvo ľudí si vyliečilo "alergiu na slnko" už len tým, že sa umyli a odstránili zo seba tento chemický koktail a natreli sa rastlinným olejom. Chemické UV filtre slnečné žiarenie absorbujú, aby slnko nepreniklo do nášho organizmu. Na prvý pohľad to vyzerá ako žiaduci efekt, lenže je to presne naopak.

 

 

Prečo je nežiadúcim efektom fakt, že UV filtre zabraňujú preniknúť slnku do nášho tela?

 

 

Náš organizmus slnko životne potrebuje, pretože jeho LÚČE VYTVÁRAJU V NAŠOM TELE NENAHRADITEĽNÝ VITAMÍN D. Vitamín D sa tvorí v koži / telo si ho vytvára samo, takže ide skôr o hormón / pôsobením slnečného žiarenia. Slnečná ochrana s faktorom cca nad 8 a viac zablokuje UV lúče, ktoré produkujú vitamín D.

 

 

„Číslo ochraného faktoru znamená pomer času, o ktorý môžeme

predĺžiť svoj pobyt na slnku"

 

 

Vitamín D je teda životne dôležitý pre náš organizmus a my UV filtrami bránime jeho vytváraniu ?

 

 

Presne tak. Vitamín D je dôležitý pre reguláciu metabolizmu vápnika a fosforu Preto sa dnes čoraz častejšie vyskytuje osteoporóza - / rednutie kostí z nedostatku vápnika /, oslabená imunita, svaly, mozog a psychika, krvný obeh, roztrúsená skleróza, porážka, rakovina, cukrovka istého typu.

 

 

Existuje z tejto situácie nejaké východisko ?

 

 

Opaľovanie bez použitia UV faktora denne po dobu cca 20 minút / podľa fototypu pleti / vytvorí dostatok vitamínu D. Ďalej strava - losos, sleď, sardinky, kokos, kakao, žĺtok, rastlinné oleje. Vitamín D sa varením neničí. Pri mori sa nevystavovať slnku od 11 - 15 hod. - aj domorodci majú v tom čase siestu, oddychovať v tieni, piť nesladené tekutiny - výborný je zelený čaj. Hlavne by som však odporúčala natierať sa rastlinnými olejmi a maslami - kakaové maslo, shea butter, ktoré obsahujú prirodzené ochranné faktory v priemernom rozsahu 3 -6. Ono totiž príroda je dokonalá a dokonaná, takže v nej naozaj nechýba NIČ, čo je pre nás potrebné. Na záver treba ale rozhodne podotknúť, že na trhu už existuje zopár serióznych firiem, ktoré ako ochranu pred UV žiarením nepoužívajú chemické UV filtre, ktoré absorbujú UV žiarenie, ale fyzikálne – ktoré ho odrážajú napr. dioxid titánu TiO2. Vyčerpať danú tému by si odo mňa vyžadovalo napísať minimálne hrubé skriptá... Ostáva mi len dúfať, že som nevyčerpala čitateľov, ktorým prajem krásne leto.