2013_07_10_14_33_46.png

Elysson.sk >> Blog      

O "skvelej" kozmetike

a jej pochybných výsledkochZuzana Hubová - Biokozmetika

 

Autorkou článku je Zuzana Hubová, člen Oxfordskej encyklopédie a držiteľke Oxfordského certifikátu

 

Podniková kozmetika

 

Dnešný trh je doslova preplnený "skvelou" kozmetikou a v reklame sa sústavne objavujú zázračné kozmetické prípravky. Veľká väčšina obyvateľstva, dokonca už aj malé deti majú problémy práve s pokožkou...

 

Veľmi často ma vyhľadávajú klienti, ktorých pokožka je viac-menej zničená, neživá, "šedivá" a dokonca už ani nevedia, či ich pleť je mastná alebo suchá. Zarážajúce pritom je, že všetci používajú vychvaľovanú kozmetiku a to od níižších cenových relácii až po tie najlukratívnejšie.

Bežne predávaná kozmetika je plná tvrdej syntetickej chémie, nekvalitných lacných tukov, parfémov, konzervátorov, atď. od ktorých pleť až enormne starne.

 

V  takýchto krémoch sú obsiahnuté ropné tuky - mineral oil, parafín, vazelína. Tieto deregulujú prirodzenú vlhkosť pokožky a sú to pre ňu cudzorodé látky, ktoré neprijíma. Ďalším kameňom úrazu sú rôzne gély a hydratačné krémy, kde je základom voda, ktorá sa z teplej pokožky odparuje a vysušuje ju čoraz viac. Táto vysušená pokožka, hoci je vo svojej podstate suchá začne produkovať viac mazu. Výsledok je potom poväčšinou ten, že v pleti cítiť akoby silné pnutie - čo je známkou nedostatku tuku, ale na povrchu je pokožka mastná.

 

Treba ale ešte podotknúť, že mastnejšie krémy sa stali neslávne známymi v dôsledku obrovského rozvoja syntetickej chémie v minulých desaťročiach. Tieto nekvalitné tuky neboli vôbec prirodzené pre našu pokožku, preto ich pokožka ani neprijímala. Krém sa do nej nevsiakol, ostal na povrchu a pleť sa tým pádom leskla, čo určite nikto z nás nemá rád.

 

Marketingový ťah

Dostupné sú už aj veľmi slušné značky, ale aj také, ktoré s prírodnou kozmetikou nemajú nič spločné. Keď len akoby vylepšíme niektorú značku tým, že do nej pridáme zanedbateľné množstvo rastlinného oleja - často len jedno percento a už ju deklarujeme ako prírodnú. Toto treba považovať len za marketingový ťah na zvýšenie predaja.

 

Všetky prírodné a bio kozmetiky v obchodných reťazcoch musia byť konzervované, tuky a oleje tepelne spracované, pretože ich distribúcia by bola prakticky nemožná. Takže darmo sú východzie suroviny prírodné, keď následným spracovaním sa v nich umŕtvia živé látky, enzýmy a pod. Je to ako s varením zeleniny. Zelenina taktiež varením stráca svoju výživnú hodnotu, preto je nutnosťou jesť surovú zeleninu, ovocie, semená, orechy. Vtedy sa cítime fit a plní sily.

 

Každá pleť je iná

Každá pleť je iná - záleží na predispozícií, veku, prostredí, takže tento individuálny prístup ku každému je neoceniteľný. Za fantastické tiež považujem, že môžem  namiešať množstvo prípravkov v rôznych variáciách, podľa individuálnej potreby každého klienta. Od menej mastných až po extrémne mastné v nekonečnom množstve zložení z rôznych surovín.


V prvých dňoch používania tejto kozmetiky evidentne vidno, ako sa jej pleť nevie nasýtiť. Môže nastať aj očistný proces, ak je veľmi zahltená toxickými látkami. Šedivosť a suchosť sa upravuje, proces stárnutia extrémne spomaľuje, pokožka sa rožiaruje spokojnosťou a zdravím. A takto má kozmetika účinkovať.