2013_07_10_14_33_46.png

Elysson.sk >> Blog      

Vrásky nie sú normálne

(rozhovor)Zuzana Hubová - Biokozmetika

 

Odbilo jej 61 rokov, no hladkú pokožku bez vrások jej závidí nejedna tridsiatka. Tajomstvom úspechu je prírodná kozmetika, ktorú si vie sama namiešať. Znalosti molekulárnej biochémie a fytoterapie jej umožňujú tvoriť hotové elixíry mladosti. Bežnej kozmetike hovorí nekompromisné „NIE“ a stojí si za tým, že vrásky by vôbec nemuseli existovať.
Dnešný rozhovor venujeme známej špecialistke na prírodnú kozmetiku, pani Zuzane Hubovej.

 

V prírode je všetko, čo naša pokožka potrebuje... 

 

Zuzana, vyzeráte neuveriteľne mlado. Dovoľte mi jemne nezdvorilú otázku: je za tým skutočne len kozmetika?

 

 

(Smiech) Veľa žien, najmä mojich rovesníčok mi neverí a podozrievajú ma z rôznych liftingov a botoxov. Darmo im poviem, že je za tým príroda, neveria mi! Stále vravím, že príroda je stvorená dokonalo a je v nej všetko, čo naša pokožka potrebuje... a ony si aj tak naďalej kúpia tie svoje luxusné krémy z drahých parfumérií a majú pocit, že nič lepšie neexistuje.

 

 

A existuje?

 

 

Jasné! Takmer všetko je od nich lepšie!(smiech) Ja komerčnej kozmetike neverím. Obsahuje príliš veľa syntetickej chémie, škodlivín a jedov a prírodných výťažkov je tam len minimum. Tieto sú navyše spracované tak, že stratili už svoju životnú silu. Kto si dáva takúto kozmetiku na tvár, nemôže čakať, že ju bude mať krásnu. Pokožka tváre nie je žiaden plech, aby sme ju natierali silikónmi ako auto! Koža dýcha a vstrebáva látky do celého tela. Ak ju každý deň „ládujeme“ jedmi, bude unavená, podráždená, slabo hydratovaná – a bude vyzerať zle..

 

 

Stále hovoríte o jedoch a škodlivinách v bežnej kozmetike. Je vôbec možné, aby sa dnes nebezpečné látky takto voľne predávali?

 

 

Pozrite sa... Nie, že je to možné, ale je to tak. Ja som predovšetkým chemik a viem presne, čo to zloženie malými písmenami napísané na každom jednom prípravku znamená. Sú tam tenzidy, silikóny, rôzne PEG/PEG deriváty, halogénorganické prímesi a mnohé ďalšie, ktoré spôsobujú ťažké zdravotné problémy, od srdcových cez ľadvinové až po rakovinu. Nemôžeme sa čudovať, že syntetické látky, ktoré nevie odbúrať ani príroda, nevieme odbúrať ani my. Aplikáciou na pokožku si vieme naozaj zaniesť celé telo a to, že potom aj vyzeráme hrozne, je len takým nepríjemným vedľajším účinkom.

 

 

„Po hydratačnom kréme a kolagéne budeme vyzerať ako vysušené

marhule...“

 

 

Ktorá je podľa vás najhoršia látka, ktorá sa nachádza v bežne predávaných kozmetických prípravkoch?

 

 

Ťažko vybrať iba jednu z tých stoviek. Ja som „alergická“ na tenzidy. Tenzidy sú aktívne vypieracie látky, ktoré sa dnes pridávajú aj do saponátov na mastný riad a môžeme si byť istí, že každý penivý prípravok ich obsahuje. Pokožka má totiž ochrannú vrstvu, vylučuje maz, takzvanú emulgáciu, ktorá ju udržuje viskóznu, pružnú, peknú. My si takzvane „vyčistíme pleť“ tenzidmi, totálne ju vysušíme a zbavíme ochranného obalu. Týmto práve otvárame dvere všetkým baktériám, plesniam, začneme sa vyhadzovať a na tvári nám stále viac pribúdajú vrásky. Samozrejme, že pribúdajú! Pleť sa stáva čoraz citlivejšou, začneme hľadať vhodnejšiu kozmetiku- striedame, skúšame a pleť v konečnom dôsledku čoraz viac zhoršuje.

 

 

Ak si vyčistíme pleť gélom, tak si predsa na pleť nanesieme ešte hydratačný krém...

 

 

Hydratačný krém je ďalší nezmysel kozmetického priemyslu. Hydratačné krémy obsahujú len zanedbateľné množstvo tuku, aj to väčšinou nekvalitného a množstvo vody. Takéto zloženie nemôže pokožku hydratovať - naopak, vysuší ju!

 

 

Ako to?

 

 

Logicky by hydratačné krémy mali hydratovať, však obsahujú množstvo vody! Takto uvažovať je ale nesprávne, veď to by sme mohli takisto očakávať, že sa nám koža hydratuje počas plávania v bazéne. Je to nezmysel! Ak si pleť natrieme hydratačným krémom, voda z neho sa len odparí, neprenikne do pokožky. Odparením vody sa pokožka vysuší a takto sa prispieva k tvorbe vrások.

 

 

Čo si myslíte o kolagéne? Ten by mal byť pre pokožku vhodný, nachádza sa predsa v koži...?

 

 

Kolagén nie je NA pokožku vôbec vhodný. V koži sa síce nachádzajú kolagénové vlákna, a však NA kožu kolagén nepatrí. Kolagén má totiž veľkú molekulu, ktorá do strednej vrstvy kože, kde sa prirodzený kolagén nachádza, neprenikne. Ostáva teda na pokožke, po odparení vody sa začína zhlukovať a snaží sa vyťahovať vodu z pokožky. Kolagénové séra sú teda opäť len drahým kozmetickým výmyslom.

 

 

Práve sme vyradili 90% prípravkov, ktoré ženy bežne používajú. Takže žiadne gély, žiadne hydratačné krémy... Čo máme teda používať na umývanie a na hydratáciu? Veď nejaká alternatíva predsa existovať musí!

 

 

Alternatívou je práve živá kozmetika. Schválne hovorím živá, aby sme si ju nepoplietli s bežnou prírodnou kozmetikou. Živá kozmetika obsahuje živé rastlinné zložky, a to sú za studena lisované oleje, éterické oleje, tepelne neupravené rastlinné maslá a vosky. Takéto živé látky sú príbuzné ľudským tukom v pokožke, čo je skvelé, pretože ak nimi ošetrujeme pleť, nenarušíme jej prirodzenú krásu – naopak, prospievame jej.

 

 

Myslíte si, že keby všetci začali používať živé prírodné látky, do týždňa by planéta skrásnela? (smiech) (rozumej robí pokožku krásnou)

 

 

Skrásnela. Ale najprv by možno aj oškaredela. V ojedinelých prípadoch, keď je pokožka príliš zahltená jedmi, môže po aplikovanie živej kozmetiky nastať takzvaný očistný proces. Pokožka je odrazu v šoku a pýta si škodliviny, na ktoré bola zvyknutá: A kde sú parabény, parfumy, farbivá, zahusťovadlá, roztieradlá ? A kde dimethikon? Keď sa pokožka upokojí, potom je to už na dobrej ceste a vyzerá stále lepšie a lepšie.

 

 

„Gél na čistenie pleti? Prečo nepoužijete rovno prostriedky na

umývanie riadu?“

 

 

Viem, že miešate kozmetiku klientom na mieru. Ako tento proces prebieha?

 

 

Pri prvej objednávke prípravkov klienti pošlú vyplnený dotazník, v ktorom treba uviesť napr. vek, citlivosť pleti,pracovné prostredie, značku používanej kozmetiky a iné fakty. Keď sú informácie rozporuplné /napr. mám suchú aj mastnú pleť/ zvyknem klientovi zatelefonovať, všetko upresníme a ja mu vytvorím presne to, čo jeho pleť potrebuje. Taktiež zvyknem poslať aj vzorku iného prípravku o ktorom predpokladám, že by mu vyhovoval viac.

 

 

S ktorými ingredienciami pracujete?

 

 

S najkvalitnejšími certifikovanými organickými prírodnými látkami. So za studena lisovanými olejmi, éterickými olejmi, prírodnými maslami, voskami, rôznymi organickými hydrolátmi. Používam rastliny z celého sveta. Skutočne kvalitné, no ale aj veľmi drahé, ale výsledok stojí za to. Ingrediencie sú závislé od prírodných podmienok a tie sa neustále menia – vplyvom ročných období, ale aj vplyvom geodetických zmien, prírodných katastrof a podobne. Tak na príklad najbližších 500 rokov nebudem kvôli Fukušime nič čerpať z Japonska. Snáď až potom, však ešte dožijeme. (smiech)

 

 

Je možné živú kozmetiku kúpiť v bežných predajniach?

 

 

Nie. Nie je možné ju kúpiť v bežných obchodoch. Do živej kozmetiky nepatria látky, ktoré predlžujú jej životnosť. Plus, ja namiešam každému klientovi iný prípravok. Vo veľkej produkcíí sa individuálny prípravok nenachádza. Tam je prístup univerzálny, ako na páse.

 

 

„100% živá kozmetika sa v obchode kúpiť nedá.“

 

 

Krém namiešavate teda každému človeku na mieru. To je ale naozaj luxusné!

 

 

Áno. Luxusné a mimoriadne náročné na čas, vedomosti a prax. Pokožka je totiž individuálna, čo jednému vyhovie, nemusí druhému a naopak.

 

 

Takúto živú kozmetiku si asi nemôžem zakúpiť v bežných obchodných reťazcoch...

 

 

Ani náhodou. Kvalitná organická kozmetika vôbec nie je na takéto bežné fungovanie prispôsobená. Do čistej kozmetiky nepatria konzervačné a nemrznúce zmesi a ďalšie iné látky, ktoré umožňujú na príklad prevoz produktu kamiónom cez pol sveta. Masová produkcia vyžaduje prácu strojov, uskladňovanie a transport, ktoré by organickú kozmetiku len znehodnotili. Navyše miešam kozmetiku na mieru podľa potrieb klienta, čiže každý výrobok je iný. Tieto faktory sú s masovou produkciou absolútne nezlučiteľné...

 

 

Máte neuveriteľne veľa vedomostí. Kde ste sa to všetko naučili?

 

 

Kozmetika je moja vášeň. Už ako študentka som sa chodila prechádzať do drogérií a bola som si schopná kúpiť hocijaký krém v ružovej dóze. (smiech) Profesionálne a odborne som sa začala kozmetikou zaoberať až neskôr. Veľa odborných vedomostí mám z Paríža, kde som roky strávila ako hudobníčka a v tejto dobe som navštevovala prednáškové sály na Parížskej univerzite, vzdelávala sa, kupovala si knihy. Vždy som bola dobrá z chémie, takže pre mňa bolo toto samoštúdium ako raj na zemi. Zaoberala som sa rastlinami a molekulárnou chémiou v kozmetike. Až tu som začala chápať súvislosti do hĺbky a neskôr som ich zužitkovala aj vo svojej kozmetickej praxi.

 

 

 

Zuzune Hubovej kládla otázky Katarína Mikulová (Vitarian.sk)